Danes je 15.1.2025

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Popravek vrednosti terjatev

7.1.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 16 minut

4.6.4 Popravek vrednosti terjatev

Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev

Terjatve so na premoženjskopravnih in drugih razmerjih zasnovane pravice zahtevati od določene osebe plačilo dolga, dobavo kakih stvari ali opravitev kake storitve. Terjatve se pojavljajo večinoma do kupcev ali drugih financerjev prodanih proizvodov in opravljenih storitev, lahko pa tudi do dobaviteljev, do zaposlencev, do države, itd.

RAČUNOVODSKI VIDIK

Terjatve do kupcev

Terjatve do kupcev kot najpomembnejša skupina terjatev, so terjatve v zvezi s prodanimi proizvodi, trgovskim blagom in opravljenimi storitvami, pa tudi v zvezi s prodanimi drugimi sredstvi. Terjatev se v knjigovodstvu pripozna kot sredstvo, če:

  1. je verjetno, da bodo pritekale gospodarske koristi, povezane z njo, in

  2. je mogoče njeno izvirno vrednost zanesljivo izmeriti.

Izkazovanje terjatev

Terjatve vseh vrst se ob začetnem pripoznanju izkazujejo v zneskih, ki izhajajo iz ustreznih listin, ob predpostavki, da bodo poplačane. Kasneje pa lahko nastopi potreba po prevrednotenju terjatev zaradi njihove oslabitve ali zaradi odprave njihove oslabitve. Sredstvo je oslabljeno, če njegova knjigovodska vrednost presega njegovo nadomestljivo vrednost.

Kaj se zgodi, če se za določene terjatve domneva, da ne bodo plačane?

Če se za določene terjatve domneva, da ne bodo poravnane oziroma ne bodo poravnane v celotnem znesku, jih je treba šteti kot dvomljive, če se zaradi njih začne sodni postopek pa kot sporne. To še ne pomeni obveznosti za oblikovanje popravka vrednosti, ampak je priporočljivo, da podjetje vodi analitično evidenco teh terjatev na posebnih kontih ali s posebno oznako, ki omogoča pregled nad takšnimi terjatvami.

Popravek vrednosti

Med poslovnim letom se popravki vrednosti terjatev, ki jih ni mogoče poplačati, lahko oblikujejo posamično ali v odstotku, izračunanem na podlagi izkušenj iz preteklih let in pričakovanj v prihodnosti. Popravki vrednosti zmanjšujejo knjigovodsko vrednost terjatev (konto 129 za kratkoročne terjatve do kupcev oziroma 089 za dolgoročne poslovne terjatve) in povečujejo prevrednotovalne poslovne odhodke (konto 722). Na koncu leta se preostali saldo popravka vrednosti uskladi z utemeljeno vrednostjo še ne poravnanih terjatev in se ustrezno poveča ali zmanjša.

Zmanjšanje popravka

Če se v naslednjem obdobju izguba zaradi oslabitve zmanjša in če je mogoče zmanjšanje nepristransko povezati z dogodkom po pripoznanju oslabitve, je treba že prej pripoznano izgubo zaradi oslabitve razveljaviti s preračunom na kontu popravka vrednosti. Zaradi razveljavitve knjigovodska vrednost terjatve ne sme biti večja od vrednosti, ki naj bi bila odplačna vrednost, če oslabitev ne bi bila pripoznana na dan, ko je izguba razveljavljena. Vrednost razveljavitve izgube se obravnava kot prevrednotovalni poslovni prihodek v zvezi s terjatvami (konto 769).

Metoda posamičnega popravka

Pri metodi posamičnega popravka vrednosti terjatev se vsaka terjatev obravnava individualno v skladu z računovodsko usmeritvijo, ki jo je podjetje oblikovalo v zvezi s popravki vrednosti terjatev. Podlaga je lahko dvom o poplačilu zaradi reklamacije, zaradi slabega finančnega stanja ali uvedbe prisilne poravnave oziroma stečaja, ko gre za manjše zneske pa predvsem zaradi neekonomično visokih stroškov izterjave.

Interna pravila

Priporočljivo je, da podjetje v svojih internih aktih o računovodstvu določi natančnejša merila za ugotavljanje potrebe po popravku