Danes je 15.1.2025

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Konsolidacija

25.8.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 15 minut

4.4.15 Konsolidacija

Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev

Konsolidirane ali skupinske računovodske izkaze sestavljajo podjetja, ki tvorijo skupino. Konsolidirani računovodski izkazi prikazujejo premoženjsko in finančno stanje ter poslovno uspešnost skupine podjetij na način, kot da bi šlo za eno samo podjetje. Ker znotraj skupine podjetij podjetja poslujejo drugače kot neodvisna podjetja, nam šele konsolidirani računovodski izkazi, v katerih so izločeni vplivi poslovanja podjetij znotraj skupine, prikazujejo resnično in pošteno premoženjsko in finančno stanje ter poslovno uspešnost skupine.

Pravna podlaga za sestavljanje konsolidiranih računovodskih izkazov je Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1) ter Uredba Evropskega parlamenta in Sveta 1606/2002/ES, po kateri morajo skupine sestaviti konsolidirano letno poročilo na podlagi MSRP. Določbe o konsolidaciji najdemo tudi v SRS, ki pa veljajo zgolj za tiste, ki zakonsko ali po MSRP niso zavezani h konsolidaciji, a bi jo želeli prostovoljno sami izvesti. 56. člen ZGD-1 vsebuje zakonske določbe o konsolidiranju in sicer opredeljuje:

- kdo mora sestaviti konsolidirano poročilo,

- sodila za določanje nadrejenih oziroma podrejenih družb,

- vsebino konsolidiranega letnega poročila,

- družbe, ki jih ni treba vključiti v konsolidacijo in

- kdaj ni potrebno sestavljati konsolidiranega letnega poročila.

Zadnje spremembe ZGD-1 v slovenski pravni red uvajajo pravila računovodenja, ki so bila v EU spremenjena z novo Direktivo 2013/34/EU Evropskega parlamenta in sveta z dne 26. junija 2013 o letnih računovodskih izkazih, konsolidiranih računovodskih izkazih in povezanih poročilih nekaterih vrst podjetij.

Slovenija je izkoristila možnost, da iz obveznosti pripravljanja konsolidiranih računovodskih izkazov in konsolidiranega poslovnega poročila poleg malih skupin izvzame tudi srednje, razen kadar je ena od povezanih družb subjekt javnega interesa. Tako so obvezniki za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov in konsolidiranega računovodskega poročila le velike skupine, a tudi te ne vse, saj ZGD-1 tudi zanje določa kar nekaj izjem.

Vse družbe, ki so h konsolidaciji računovodskih izkazov zavezane po zakonu ali po MSRP, morajo le-te sestaviti skladno s pravili MSRP. Posamični splošni SRS 2016 zato ne predpisujejo več pravil konsolidiranja, ampak določajo le pravila računovodenja za pripravo posamičnih računovodskih izkazov.

Poseben PSR 10 – Konsolidiranje (2016), v katerem so v celoti urejena računovodska pravila za sestavo konsolidiranih računovodskih izkazov, je namenjen organizacijam, za katere ni predpisana obvezna konsolidacija, vendar so se prostovoljno odločile, da bodo sestavljale konsolidirane računovodske izkaze. V takšnem primeru jih lahko sestavijo po MSRP ali po PSR 10.

Organizacije, za katere ni predpisana obvezna konsolidacija, se lahko tako prostovoljno odločajo, ali bodo sestavljale konsolidirane računovodske izkaze. V takšnem primeru jih lahko sestavijo po MSRP ali po PSR 10.

ZGD-1 določa, da konsolidirano letno