4.8.10 Zunajbilančna sredstva in obveznosti
Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev
Slovenski računovodski standardi uporabljajo pojem zunajbilančna sredstva in obveznosti, Zakon o gospodarskih družbah govori o zabilančnih sredstvih in obveznostih, v praksi uporabljamo tudi izvenbilančna sredstva in obveznosti, ta izraz uporablja tudi Zakon o računovodstvu. Vse našteto je isto, v vseh primerih gre za taka sredstva in obveznosti, ki jih izkazujemo zunaj ali izven bilance stanja oziroma za bilanco stanja. In tako se v tej povezavi pojavljajo potem še zunajbilančni ali izvebilančni ali zabilančni konti, kamor ta sredstva in obveznosti knjižimo, in pa zunajbilančni razvid, kakor imenujejo standardi poslovno knjigo, ki bi naj zajemala knjiženje poslovnih dogodkov, ki jih ne izkazujemo v računovodskih izkazih.
Kaj so zunajbilančna sredstva in obveznosti? To so sredstva in obveznosti, ki ne izpolnjujejo pogojev za pripoznanje po splošnih določilih SRS, torej jih ne moremo izkazati kot sredstva in obveznosti v bilanci stanja. Na zunajbilančnih kontih se lahko pojavljajo postavke, ki neposredno na postavke v bilanci stanja ali izkazu poslovnega izida ne vplivajo, lahko pa vsebujejo zelo pomembne poslovne informacije bodisi za odločanje bodisi računovodjem za njihovo prihodnje evidentiranje, kontroliranje, informiranje, tudi načrtovanje in ocenjevanje bodočih stanj in dogodkov. Postavke na zunajbilančnih kontih lahko čez nekaj časa po nastopu novih poslovnih dogodkov postanejo bilančna sredstva in obveznosti, lahko se njihova višina poveča ali zmanjša, lahko pa ugasnejo.
Praviloma na zunajbilančnih kontih izkazujemo pogojna sredstva in pogojne obveznosti. V praksi pa se na zunajbilančnih kontih najde še marsikaj, kar računovodje nismo vedeli kje pribeležiti, a smo to hoteli, da se sled ne zgubi, da se ne zgubi neka informacija ali da se nanjo ne pozabi, čeprav bi v te namene morebiti bilo bolje uporabljati razred 5, ki velja kot prost, to pomeni, da lahko vanj knjižimo vse, kar želimo in potrebujemo za našo organizacijo, pa ni zajeto na bilančnih kontih.
Pogojne obveznosti
Po računovodskih standardih je pogojna obveznost
- možna obveza, ki izhaja iz preteklih dogodkov in katere obstoj je odvisen od (ne) pojavitve enega ali več negotovih prihodnjih dogodkov, ki se ne obvladujejo v celoti, ali
- sedanja obveza, ki izhaja iz preteklih dogodkov, vendar se ne pripozna, ker ni verjetno, da bo za njeno poravnavo potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi, ali ker njenega zneska ni mogoče dovolj zanesljivo izmeriti.
V kolikor bi namreč bili izpolnjeni pogoji za pripoznanje, bi takšno obveznost izkazali bodisi kot rezervacijo bodisi kot…