Danes je 21.11.2024

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Zakonodaja, ki jo mora poznati vsak podjetnik – delovno pravo – I. del

27.6.2014, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

Za vse podjetnike, ki zaposlujejo delavce, je priporočljivo, da poleg davčnega prava ter statusnega prava (dve zakonodajni področji, ki ju mora prav tako poznati vsak podjetnik in smo ju obdelali v dveh drugih prispevkih na tem portalu) poznajo tudi zakonodajo s področja delovnega prava. Nepoznavanje delovno-pravne zakonodaje ima lahko namreč številne negativne posledice za samostojnega podjetnika – delodajalca, ki so lahko tudi finančne narave.

Od delovno-pravne zakonodaje je v prvi vrsti dobro poznati individualno delovno pravo, kjer je temeljni zakon s tega področja Zakon o delovnih razmerjih (v nadaljevanju: ZDR-1). Prav tako je smiselno dobro poznavanje kolektivnega delovnega prava, ki je urejeno z Zakonom o kolektivnih pogodbah ter posameznimi kolektivnimi pogodbami. Zanemariti pa ne smemo niti Zakona o urejanju trga dela.

V tem prispevku obravnavamo nekatere institute (pogodba o zaposlitvi, nekatere obveznosti delodajalca, odpoved pogodbe o zaposlitvi) individualnega delovnega prava po ZDR-1, medtem ko bodo preostali pomembni instituti po ZDR-1 obdelani v posebnem prispevku (II. del), v posebnem prispevku (III. del) pa bo obdelano tudi kolektivno delovno pravo ter Zakon o urejanju trga dela.

 

Pogodba o zaposlitvi

Temeljni akt, s katerim delodajalec in delavec uredita medsebojne obveznosti in pravice iz delovnega prava, je pogodba o zaposlitvi, s katero se sklene delovno razmerje. Pogodba o zaposlitvi se v teoriji sicer sklepa za nedoločen čas, razen v primerih, ko zakon določa drugače (glavna tendenca nove ureditve in vpeljave ZDR-1 napram prej veljavnemu ZDR je bilo spodbujanje  sklepanja pogodb o zaposlitvi za nedoločen čas), čeravno je v praksi situacija ravno obratna in se veliko krat sklepajo pogodbe o zaposlitvi za določen čas. Vse pravice in obveznosti, dogovorjene s pogodbo o zaposlitvi, ki mora biti sklenjena v pisni obliki, se začnejo uresničevati z dnem nastopa dela, ki je dogovorjen v pogodbi o zaposlitvi. Ko z delavcem sklenete pogodbo o zaposlitvi, ste ga dolžni v roku 15 dni prijaviti v obvezno pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje ter zavarovanje za primer brezposelnosti.

Preden sklenete z novim delavcem pogodbo o zaposlitvi, morate (razen v izjemnih primerih, naštetih spodaj) prosto delovno mesto javno objaviti, pri čemer mora takšna objava vsebovati pogoje za opravljanje dela ter rok za prijavo, ki ne sme