Danes je 21.11.2024

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Kontrole v računovodstvu

2.12.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 15 minut

4.4.16 Kontrole v računovodstvu

Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev

V poslovanju vsakega podjetja je računovodski sistem, ki vključuje različne oblike notranjega kontroliranja, za obstoj in razvoj podjetja izrednega pomena. Računovodski sistem vključno z notranjimi kontrolami mora biti prilagojen vrsti in velikosti podjetja. Računovodja ali računovodski servis (kadar podjetje najema to storitev pri zunanjem izvajalcu računovodskih storitev) mora poskrbeti, da je računovodski sistem ustrezen in da so v njegovem okviru evidentirani vsi računovodski podatki. Da lahko zagotovimo ustrezne evidence vseh računovodskih podatkov, je potrebno v podjetju urediti tudi sistem notranjih kontrol.

Niz nalog in opravil v podjetju

Računovodski sistem je niz nalog in opravil v podjetju, pri katerih se poslovni dogodki ustrezno obravnavajo v računovodskih evidencah. Tak sistem mora prepoznavati, razvrščati, knjižiti in povzemati poslovne dogodke ter o njih na različne načine poročati. Pomemben del računovodskega sistema so tudi dobro organizirane notranje kontrole v podjetju, ki poslovodstvu zagotavljajo, da je premoženje podjetja zavarovano pred nepooblaščenim uporabljanjem ali razpolaganjem in da so računovodske evidence dovolj zanesljive in primerne za kvalitetno pripravo računovodskih informacij in poročil.

Poslovodstvo podjetja je odgovorno za ustrezno organiziranost in delovanje računovodskega sistema v podjetja. Poslovodstvo podjetja je odgovorno za vodenje poslovnih knjig, za delovanje notranjega kontrolnega sistema, za izbiro in uporabo računovodskih pravil, za varovanje sredstev podjetja in za pravilno predstavitev ekonomskega položaja podjetja.

Sistem notranjega kontroliranja

Sistem notranjega kontroliranja v podjetju je načrt organizacije ter vseh metod in postopkov, ki jih poslovodstvo podjetja sprejme, da bi mu bili v pomoč pri zagotavljanju čim bolj urejenega in učinkovitega vodenja poslovanja, tudi privrženosti navodilom poslovodstva, varovanju premoženja podjetja, preprečevanju in odkrivanju prevar in napak, točnosti in pravilnosti računovodskih evidenc in pravočasne priprave zanesljivih računovodskih informacij. Sistem notranjega kontroliranja se ne nanaša zgolj na postopke, ki so neposredno povezani s funkcijami računovodskega sistema.

Na učinkovitost sistema notranjega kontroliranja vpliva okolje, v katerem podjetje deluje. Notranje kontroliranje je močno razvito v tistih podjetjih, kjer se z natančnim kontrolnim sistemom spremlja doseganje planiranih rezultatov poslovanja in kjer imajo učinkovito organizirano notranje revidiranje. Na sistem notranjega kontroliranja vplivajo predvsem:

- organizacijski ustroj podjetja,

- poslovodsko nadziranje in

- osebje.

Nezdružljivost funkcij

Organizacijski ustroj podjetja je okvir za usmerjanje in nadziranje njegovih dejavnosti. Učinkovit organizacijski ustroj podjetja zagotavlja dobro obveščanje o prenašanju pooblastil in obsegu odgovornosti. Organizacijo poslovanja podjetja je potrebno zasnovati tako, da si posameznik ne bo mogel podrediti kontrolnega sistema in da bo zagotavljal ločenost nezdružljivih funkcij. Funkcije niso združljive, kadar njihovo povezovanje lahko povzroči nastajanje in prikrivanje napak in prevar. Funkcije,